Dům na první pokus.

U většiny činností v životě vůbec nevadí, že na první pokus to nebude úplně ono. Vlastně se to předpokládá – jak jinak by se to člověk měl naučit? A tak jako malí oprašujeme kolena a znova nasedáme na kolo, po prvním dni na snowboardu si chladíme otlučené zadky a o naše první kresby se v Sotheby`s rozhodně neperou. Důležitá je odvaha, vytrvalost a chuť se zlepšovat. Problém ovšem nastane, když se objeví situace, u které se opakování naopak moc nepředpokládá.

Přijímací řízení, svatba a nebo právě stavba domu, o které je tenhle blog, nejsou věci, které byste chtěli často opakovat. Jak vám řekne každý, kdo se napoprvé nedostal na školu nebo ho z ní vyhodili a nakonec ji úspěšně dokončil (mrk mrk), ani tady první neúspěch není konečná – nejde o otázku života a smrti. Ale sázky jsou vysoké a první pokus má sílu pořádně zamávat vaším životem. Často tak moc, že se vám do druhého kola ani moc nechce.

U přijímaček nebo maturity je postup jasný. Trávíme léta přípravou pod vedením učitelů a rodičů a někdy je ten postup tak samozřejmý a zajetý, že se ani nestihneme zastavit a přemýšlet o tom, jestli by to nešlo jinak. U výběru partnera tomu dáváme tolik času, kolik náš naturel vyžaduje nebo do toho skočíme a doufáme v nejlepší.

A pak je tady stavba domu.
Zkuste se na zkušenosti zeptat kohokoliv, kdo si tím sám prošel. Nejčastější odpověď je, že je rád, že je to za ním, příště by to tedy udělal trochu jinak, ale nějak si na výsledek zvykl a je spokojený.

Představte si sami sebe ve stejné situaci. Zní vám to optimisticky? Že to jde zvládnout a nějak to dopadne a bude to v pohodě? Nebo jste se právě vyděsili, že jste utratili životní úspory a navíc podepsali tučnou hypotéku kvůli něčemu, co není tak úplně ono a druhý pokus nemáte?
Pokud patříte k té druhé skupině, jste tady správně. Uvědomili jste si problém a můžete začít pracovat na řešení.

I u stavby je postup vcelku známý a jednoduchý:

  1. Přijdete na to, co chcete a na co máte
  2. Někdo váš záměr převede do výkresů a získá povolení ke stavbě
  3. Někdo vám dům podle výkresů postaví a nebo si ho postavíte sami

Zkušených projektantů je spousta, pro dokumentaci platí normy a vyhlášky.
Stavební postupy jsou víceméně vyzkoušené a stavební firmy většinou ví, co dělají.
Když chcete stavět svépomocí, najdete knížky, weby a desítky videí. Svépomocní stavitelé jsou navíc plní nadšení, hrdí na své dovednosti a rádi vám poradí.

Problém je často jen v té první části.

Víte co vlastně chcete a zamysleli jste se nad tím pořádně? Myslíte, že to bude fungovat za rok i za deset let? A co až budete mít děti, co až vyrostou a odejdou? Co až se vrátí na prázdniny se svými dětmi? A co až se vaše potřeby budou měnit, jak se vám bude měnit život? Ten dům budete přece používat desítky let… Máte vůbec představu o tom, co všechno je možné? V kolika domech jste vlastně v životě bydleli?

Najednou se ukáže, že něco tak běžného, jako je dům, může mít nekonečně podob a možností. Spousta z nich je pro vás dobrá. A ještě větší spousta pro vás dobrá není.
A právě v takové situaci vám nejlíp pomůže architekt.

Není to někdo, kdo to celé vymyslí za vás, ani si ten dům nenakreslí podle sebe. To by byl mizerný architekt. Místo toho vezme všechny vaše požadavky, sny, problémy i omezení a seřadí je podle důležitosti. Pak se vrhne na zkoumání vašeho pozemku a jeho okolí. Vezme všechno, co se o vás dozví, všechny znalosti a zkušenosti, které nasbíral za roky práce a nekonečnou zásobu příkladů, které kdy viděl a zkoumal. A pak vytvoří návrh, který bude fungovat teď a tady, ale i za deset a za dvacet let. Zahrne do něj všechno, co teď opravdu potřebujete, vyhodí všechno co nepotřebujete a zohlední všechno, co si dokáže představit, že dům v budoucnu potká.
Ten návrh bude nejspíš úplně jiný, než s jakým byste přišli sami. A přitom bude přesně pro vás.

Takhle jednoduché to může být – prostě vám s tím pomůže někdo, kdo se celé dny nezabývá ničím jiným než domy a řešením problémů kolem nich. A ještě ho to baví!
Pomůže vám někdo, pro koho to rozhodně není první pokus.

Ale bez práce to pro vás také nebude. I když jich teď možná moc neznáte, i architektů je spousta a každý je trochu jiný. Váš úkol je, najít pro sebe toho správného – takového, u kterého vám bude vyhovovat styl, jakým pracuje a jak o práci mluví. Takového, který bude naslouchat, dokáže se správně ptát a bude schopný vysvětlit všechno, s čím přijde.
Ale to už je úkol, který zvládnete. Odhadovat lidi se přece učíte od narození.